سفارش تبلیغ
صبا ویژن

لینک دوستان
درخت دوستی
روستای شیرازآباد
گنابادسیتی
باشگاه جوانان روستای روچی
آشنایی با روش یادگیری خدماتی
روستای استاد
روستای وفس
روستای بیلند
روستای حاجی آباد
گنابادشناسی
اخبارگناباد
کانون فرهنگی نوغاب
باشگاه کشاورزان جوان خلیل آباد
روستای اسفرجان
روستای شاهکوه
روستای قرن آباد
روستای دماب
روستای مهموئی
سازمان مرکزی تعاون روستائی
ایران ترویج
روستای ملوند
روستای کریت
روستای‌ پاکدشت‌
روستای دستگرد بیرجند
روستای مرانک
پایگاه خبری گناباد
آباد باد گناباد
جامع ترین سایت روستاشناسی ایران
سایت مهدی زنگوئی
شهر برزک
روستای ازناوه
روستای کزج
روستای کلات گناباد
روستای سقی
روستای دشتیاری
بچه های روستا
خبرگزاری روستا
گالری عکس شهرستان
سایت اطلاع رسانی فرش ایران
کارپتور
روستای خان آباد
موسسه توسعه روستایی ایران
روستای جزین
روستای خیبری
روستای دلوئی
باشگاه کشاورزان جوان روستای بیمرغ
روستای بقمچ
روستای نیور
روستای بغداده
روستای هدک
روستای نجم آباد
روستای نجم آباد گناباد
باشگاه کشاورزان جوان اسجیل
دنیای مجازی
باشگاه کشاورزان جوان روستای کلیدر
دهیاری گیسور
روستای زیبد
باشگاه کشاورزان جوان روستای صدخرو
پایگاه اطلاع رسانی شورای روستای سقی
روستای برگو
پایگاه تصاویر روستای سنو
گناباد20
روستای نوق
وبگاه روستای کوشه

مسابقات فوتسال جام رمضان کاخک

قرعه‌کشی مسابقات فوتسال جام رمضان که به میزبانی شهر کاخک برگزار میشودشد دیروز عصر برگزار شد و 10 تیم حاضر در این مسابقات حریفان خود را شناختند.

به گزارش خبر نگار باشگاه کشاورزان جوان سنو یک دوره مسابقات فوتسال ویژه جام رمضان با شرکت10تیم برگزار می‌شود. قرعه‌کشی این رقابت‌ها با حضور نمایندگان برخی تیم‌ها برگزار شد که 10 تیم حاضر در این مسابقات در دوگروه قرار گرفتند.

 گروه بندی مسابقات به ترتیب زیر است:

 گروه الف:1-شهید صادقیان سنو 2-شهید چراغچی کاخک 3- تک موزیک کاخک 4-شهدای زیبد 5-ایزگام طاوسی کلات

گروه ب:1- چیتگر کاخک 2-شهدای کاخک 3-دهیاری سنو 4-ماهان گناباد 5-شهید مطهری کاخک

مسوول برگزاری این مسابقات تندرستی و ایجاد روحیه نشاط در بین ورزشکاران را از اهداف برگزاری این مسابقات بر شمرد و بیان داشت: از جمله مهم‌ترین اهداف برگزاری مسابقات جام رمضان تقویت ساختار و بنیه تیم‌های فوتسال است.

 طالب الحق در ادامه اضافه کرد: در هر شب از برگزاری این مسابقات 2تیم به رقابت خواهند پرداخت و ساعت برگزاری نیز از ساعت 21:30 دقیقه الی 24 خواهد بود طالب الحق در ادامه افزود :با توجه به برگزاری مسابقات والیبال جام رمضان در شهر مقدس کاخک و وجود یک سالن ورزشی در این شهر سیاحتی زیارتی یک شب مسابقات فوتسال ویک شب والیبال برگزار خواهد شد

 وی همچنین گفت تیمها در دو گروه مسابقات مرحله اول را به صورت دوره ای برگزار خواهند نمود و تیمهای اول ودوم هر گروه به دور دوم مسابقات راه خواهند یافت 

 گفتنی است؛ بر اساس آیین نامه مسابقات جام رمضان، مسابقات در رده سنی بزرگسالان به صورت ازاد برگزار خواهد شد و هر تیم نیز شامل12 نفر بازیکن خواهد بود 


» نظر

شکست چندفرهنگ‏ گرایی و مسلمانان اروپا (تالیف دکتر علی صباغیان

 

کتاب «شکست چندفرهنگ‏ گرایی و مسلمانان اروپا» به صورت مشترک توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران تالیف دکتر علی صباغیان عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران منتشر شد.

همشهری آنلاین: این کتاب که تالیف دکتر علی صباغیان عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است نتیجه یک طرح پژوهشی در زمینه تاثیر شکست سیاست چند فرهنگ گرایی بر مسلمانان اروپاست که با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران با نظارت دکتر سید جلال دهقانی فیروز آبادی استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و داوری دکتر یونس شکرخواه عضو

هیات علمی و رئیس مؤسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران انجام شده است.

 این کتاب در واقع درصدد پاسخ به پرسش است که شکست سیاست چند فرهنگی در کشورهای اروپایی چه تاثیری بر آینده زندگی اجتماعی مسلمانان ساکن در این کشورها به ویژه کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه دارد.

 کتاب «شکست چندفرهنگ‏گرایی و مسلمانان اروپا» از سه بخش تشکیل شده است. در بخش اول طی دو فصل جداگانه ابتدا به تعریف و تاریخچ? سیاست چندفرهنگ‌گرایی در اروپا اشاره و سپس به مبانی نظری سیاست چندفرهنگ‌گرایی پرداخته شده است. بخش دوم به علل شکست سیاست چندفرهنگ‌گرایی اختصاص یافته که خود به دو فصل تقسیم می‌شود. در فصل اول این بخش که در واقع سوم کتاب است به بیداری اسلامی و هویت‌‌خواهی مسلمانان به‌مثابه یکی از علل مهم شکست سیاست چندفرهنگ‌گرایی در دهه‌‌های اخیر اشاره شده و در ادامه در فصل چهارم، حوادث یازدهم سپتامبر و پیامدهای آن را به‌عنوان دیگر علل مهم شکست این سیاست بررسی شده است.

بخش سوم و پایانی کتاب به موضوع جایگزین‌‌های مطرح شده از سوی دولت های اروپایی برای سیاست چندفرهنگ‌گرایی پرداخته است. در فصل پنجم جایگزین‌‌های موجود بررسی شده و در فصل ششم به بررسی جایگزین‌‌های سیاست چندفرهنگ‌گرایی در سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان به‌مثابه کشورهای مطالعه شده در این کتاب پرداخته شده و پیامدهای آن بر زندگی مسلمانان ساکن در این قاره بررسی شده است.

 در بخشی از مقدمه کتاب «شکست چندفرهنگ ‏گرایی و مسلمانان اروپا» آمده است:

“موضوع چندفرهنگی یکی از بحث‌انگیزترین مباحث روز است. در بسیاری از کشورهای اروپایی اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله مسلمانان به طور روز افزونی در پی به رسمیت شناختن و حمایت از ممیزه‌های فرهنگی خود هستند. در دهه‌های اخیر افزایش جمعیت مسلمانان در کشورهای اروپایی توجه بسیاری از محافل را به تمایزها و تفاوت‌های فرهنگی ـ هویتی آنها با سایر شهروندان این کشورها معطوف کرده است. حادثه 11 سپتامبر و رویدادهای یک دهه اخیر، تمایزات فرهنگی مسلمانان اروپا را به چالش هویتی تبدیل کرده است. در واکنش به این وضعیت ابتدا با طرح موضوع اسلام هراسی، اقدامات عملی زیادی که بسیاری از آنها خشونت آمیز نیز بود در طرد هویتی مسلمانان صورت گرفت. ناکارآمدی این اقدامات کشورهای اروپایی را بر آن داشت تا سیاست‌های طراحی شده قبلی از جمله سیاست چند فرهنگ‌گرایی که مدعی به رسمیت شناختن تفاوت‌های فرهنگی، رفتار عادلانه و احترام‌آمیز با اعضای همه فرهنگ‌ها برای کمک به اقلیت‌ها به منظور حفظ ارزش‌های فرهنگی‌شان در این کشورها را به طور رسمی به شدت مورد پرسش قرار دهند و در پی جایگزینهای دیگری برای آن باشند. این بحث‌ها به ویژه در خصوص موضوع هویت و تابعیت شهروندان به خوبی آشکار شده است. نشانه‌های این امر را می‌توان در اظهارات و به تبع آن اقدامات سال اخیر رهبران اروپا به ویژه رهبران کشورهای بزرگ این قاره مشاهده کرد.

اگر چه شکست سیاست چند فرهنگ‌گرایی اروپا کلیه اقلیت‌های قومی و فرهنگی مهاجر این قاره را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما از آنجا که مسلمانان بزرگترین اقلیت فرهنگی دینی مهاجر در اروپا تلقی می‌شوند، هدف سیاست‌های جدید کشورهای اروپایی به طور عمده مسلمانان این قاره هستند. این امر به نوعی در اظهارات مقامات اروپایی نیز مشهود است. به علاوه، اگر چه اعلام رسمی و آشکار شکست سیاست چند فرهنگ‌گرایی به تازگی از سوی رهبران کشورهای بزرگ اروپایی صورت گرفته است، اما طی دو دهه گذشته بسترهای اجتماعی و سیاسی این امر به تدریج و تحت تاثیر تحولات مختلف فراهم گشته است.

” کتاب «شکست چندفرهنگ‏ گرایی و مسلمانان اروپا» در 190صفحه و با قیمت57000 ریال اردیبهشت 1392 روانه بازار نشر شده است. 

دکتر علی صباغیان


» نظر

برای تصدی دهیاری سنو میتوانید ثبت نام نمایید

 

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی پایان دوره فعالیت دوره سوم شوراها و شروع فعالیت چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا یکماه پس از آغاز بکار ریاست جمهوری یازدهم تعیین شده و یکی از اختیاراتی که بموجب قانون برای شوراها و از جمله شورای اسلامی سنوقرار داده شده است انتخاب دهیارسنو است که باید فردی را که واجد شرایط قانونی تصدی مسئولیت دهیار باشد انتخاب، و برای صدور حکم به بخشداری معرفی نمایند.

 دفتر امور روستایی استانداری خراسان رضوی در این دوره... از افرادی که تمایل به تصدی مسئولیت دهیار هستند دعوت کرده است که در سایتی ثبت نام نمایند تا آن افراد را به اعضای شورا پیشنهاد بدهد.
لذا از کلیه علاقه مندانی که واجد شرایط لازم هستند تقاضا می شود جهت ثبت نام به این سایت مراجعه نمایند.

این پایگاه اینترنتی اطلاعات شخصی متقاضی را ثبت می نماید و به شوراهای اسلامی روستایی به عنوان یک پیشنهاد ارائه می دهد. شورای اسلامی روستا لازم است با در نظر گرفتن درخواست کلیه افراد متقاضی احراز سمت دهیار در روستا نسبت به تعیین دهیار مناسب و متناسب با خواست اهالی روستا اقدام نماید.

 اطلاعاتی که افراد در این پایگاه اینترنتی ثبت می نمایند در وهله نخست صحیح فرض می گردد و این موارد در اختیار شوراهای اسلامی جهت تصمیم گیری قرار می گردد و پس از تعیین دهیار توسط شورای اسلامی روستا لازم است مدارک مستند توسط متقاضی در مهلت مقرر ارائه گردد. از آنجا که مطابق بند م ماده 68 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور مصوب 1/3/1375 وظیفه و اختیار شورای اسلامی روستا انتخاب فرد ذیصلاح به عنوان دهیار می باشد و آیین نامه اجرایی قانون مذکور اصلاحی مورخ 27/12/1386 شرایط احراز سمت دهیار به این شرح می باشد:

شرایط احراز سمت دهیاری:

 الف-شرایط عمومی:

1- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

 2-اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی

 3-داشتن حداقل بیست سال سن

 4-انجام خدمت وظیفه عمومی یا داشتن معافیت دائم از خدمت

 5-برخورداری از توانایی جسمی و روحی برای انجام کار

 6-نداشتن محکومیت کیفری مؤثر

7-داشتن حسن شهرت و عدم اعتیاد به مواد مخدر

ب-شرایط اختصاصی :

 1- دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه در کلیه رشته ها برای دهیاری های درجه 1 و2

2-دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم با گرایش های مشخص شده توسط وزارت کشور برای دهیاری های درجه 3 و 4

                                                      (دهیاری سنو دارای درجه 3 می باشد)

 تبصره 1: در صورت عدم وجود فرد با تحصیلات فوق دیپلم در این گونه دهیاری ها، شورای اسلامی روستا می تواند با موافقت بخشدار مربوطه ، فردی را با تحصیلات دیپلم با داشتن حداقل دو سال سابقه اجرایی در دستگاههای اجرایی برای تصدی سمت دهیار انتخاب نماید.

3-دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس با گرایشهای مشخص شده توسط وزارت کشور و حداقل یک سال سابقه کار اجرایی در دستگاههای اجرایی برای دهیاری های درجه 5 و 6 تبصره

 2-کسانی که در زمان ارتقای درجه دهیاری از دو به سه و یا از درجه چهار به پنج در سمت دهیار مشغول انجام وظیفه می باشدو از نظر تحصیلات و سوابق کار اجرایی واجد شرایط لازم برای تصدی سمت دهیار در روستای مربوط نمی باشند، تا زمان تصدی سمت دهیار در آن روستا از شرایط تحصیلات و سوابق اجرایی مذکور در این ماده معاف می باشند و انتخاب آنان برای تصدی سمت دهیار در دهیاری های با همان درجه بلامانع است.

 ج- سایر شرایط:

1-دهیار نمی تواند همزمان عضو هیچ یک از شوراهای اسلامی (موضوع قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران-مصوب 1375) باشد.

 2-عدم اشتغال همزمان به کار دولتی در زمان تصدی سمت دهیاری های تمام وقت

 3-سکونت دهیار در زمان تصدی سمت دهیاری های درجه پنج و شش در محل خدمت الزامی است.

 4-گذراندن دوره های آموزشی قبل از خدمت که متناسب با درجه هر دهیاری توسط وزارت کشور تعیین می گردد.

 ( خاطر نشان می شود دهیاری سنو جزء دهیاری های پاره وقت محسوب می شود )

 مطابق تبصره ذیل بند م ماده 68 در قانون مذکور عزل دهیار نیز بر اساس تصمیم شورای اسلامی روستا باشد.

وظایف دهیار در ماده 69 قانون یاد شده و اصلاحات بعدی آن در 11 بند مندرج گردیده است که تفصیل آن در ماده 10 اساسنامه دهیاری ها مصوب 21/11/1380 هیئت وزیران در 48 بند آمده است که افراد متقاضی دهیاری لازم است آن را به دقت مطالعه نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی ، (قسمت قوانین و بخشنامه های مرتبط با امور دهیاری ها) مراجعه نمایید.

دهیاران به لحاظ نوع فعالیت:

 مطابق ماده 45 آئین نامه اجرایی قانون شوراها و تبصره ذیل آن فعالیت دهیار در روستاهای با جمعیت بیش از 1500 نفر تمام وقت می باشد و در روستاهای با درجه 5 و 6 سکونت دهیار در روستای محل خدمت الزامی است و در روستاهای کمتر از 1500 نفر جمعیت دهیار به صورت پاره وقت فعالیت می نماید. نکته قابل توجه اینکه دهیار تمام وقت نمی تواند همزمان فعالیت شغلی دیگری داشته باشد.

با ساز و کار قانونی موجود یک فرد می تواند همزمان دهیار بیش از یک روستا با درجه 1 تا 4 باشد که در صورت تأمین شرایط ذیل ایشان نیز به صورت تمام وقت در خدمت دهیاری خواهد بود:

 . الف) فرد همزمان دهیار دو روستا باشد که مجموع جمعیت آن 1500 نفر می باشد.

 ب) فرد همزمان دهیار سه روستا باشد بدون شرط

جمعیت جدای از این ساز و کار در صورت توافق شورای اسلامی بخش و وجود راههای تأمین حقوق برای دهیار امکان انتصاب دهیار در روستاهای با جمعیت کمتر از 1500 نفر جمعیت به صورت تمام وقت وجود دارد.

 مدرک تحصیلی دهیاران:

 افراد دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و یا لیسانس در رشته های عمران و معماری، جغرافیا، مدیریت و حسابداری، کشاورزی، حقوق با گرایشهای مختلف از جمله حائزین شرایط برای احراز سمت دهیار محسوب می گردندین شرایط برای احراز سمت دهیار محسوب می گردند. در صورت نبود فرد متقاضی و واجد شرایط با مدارک مذکور بر اساس فهرست ثبت نام شده در این پایگاه اینترنتی شورای اسلامی روستا می تواند با موافقت بخشداری اقدام به انتصاب سایر افراد با شرطهایی که در ماده 49 آیین نامه اجرایی پیشتر بدان اشاره شد اقدام نماید

برای ثبت نام به سایت http://www.dehyarkhr.ir/مراجعه نمایید


» نظر

واژگونی یک دستگاه خودرو پراید در جاده سنو

 

واژگونی یک دستگاه خودروی پراید در محورریاب -رضویه دو مجروح بر جای گذاشت.

به گزارش خبرنگار باشگاه کشاورزان جوان امروزعصر در پی خروج از جاده و واژگونی یک دستگاه خودروی پراید در محور ریاب-رضویه متاسفانه دوتن ازسرنشینان خودرو زخمی شدند این تصادف در ساعت 15 و 45 دقیقه پنچ شنبه، 27 تیر ما رخ داده است،که پس از اطلاع به مرکز پیام 115یک دستگاه آمبولانس اورژانس 115 روستای سنوبه محل حادثه اعزام شد. که مصدومین این حادثه را پس از اقدامات اولیه پزشکی و اینتوبه نمودن توسط تکنیسین های اعزامی 115 به بیمارستان بیدخت گنابادانتقال دادند

 این حادثه بر اثر ترکیدگی لاستیک عقب خودروی پراید اتفاق افتاده است

 یاد آور میشویم این دومین واژگونی در 10 روز گذشته میباشد.


» نظر

پخش مستند زعفران روستای سنو از شبکه ای فیلم


 

مستد تلویزیونی زعفران روستای سنو که با موضوع گل چیدن وپاک کردن زعفران تهیه شده بوددر سحر گاه امروز از شبکه ای فیلم پخش شد.

 این مستند در سال گذشته به همت دهیاری وباشگاه کشاورزان جوان در فصل برداشت زعفران ضبط شده بود و به روشهای برداشت گل از مزارع وپاک کردن وبسته بندی زعفران میپردازد این مستند تلاش میکند که روشها وسختیهای برداشت زعفران را به تصویر کشد.

 این برنامه در سال قبل از شبکه ماهواره ای Hispantv در سه نوبت پخش شده بود

 یاد آور میشوم با تلاش سازمانهای مردم نهاد روستای سنو این چهارمین برنامه تلویزیونی میباشد که امسال از شبکه های استان وشبکه سراسری پخش میشود


» نظر

مقاوم سازی حسینه

دامه توسعه ومقا وم سازی حسینیه سنو  

در جلسه که دیشب بعدازنمازمغرب درمحل حسینیه روستای سنو باحضورهیات امناء وعده ای ا ز اهالی روستای سنو برگزارشد.در خصوص ادمه طرح توسعه حسینیه مورد بحث وبرسی قرارگرفت وقرارشد که برای ادمه کارآقای بهروزی پیگیری  نماید تا پیش از شروع ماه محرم این مکان به بهر برداری برسد در این جلسه همچنین مقرر شد که در هفته آینده جلسه ای در خصوص تعیین هیئت امنا جدید گرفته شود  

منع خبر:سایت دهیاری


» نظر

ادامه بهسازی

     ادامه بهسازی در کوچه صندوق قرض الحسنه  

در ادامه بازگشایی نقاط حادثه خیز روستای سنو با توجه به اینکه سراهی بالاتراز صندوق قرض الحسنه نقاط کوری داشت وخطرآفرین بود. طی توافقی که بامالکان منازل این نقطهانجام شد با گرفتن رضایت آقایان ملک، دو واحدمسکونی که در این مکان قرارداشت.طی عملیات بهسازی شامل تخریب آوار برداری وبازکشایی ،بهسازی ،جابجایی شبکه آب،برق وتلفن انجام و تعریض به عرض6و طول30بااعتباری به مبلغ 19/000000ریال انجام وحدود 180متر به معابراین نقطه افزوده شد 

منبع خبر:سایت دهیار ی


» نظر

آتش زدن زمینهای زعفران ، سودمند یا مضر

با شروع فصل برداشت محصول از مزارع زعفران جنبه های متفاوتی از کشاورزی و طبیعت را مشاهده می کنیم و با نگاهی با آسمان طروات از بین رفته بهار و آلودگی هوا را مشاهده می کنیم.

 آتش زدن زمینهای زعفران ، سودمند یا مضر ؟؟؟؟

 آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی مبحث چندین ساله و گسترده ای دارد. این آتش سوزی ها علاوه بر اینکه چهره ی نازیبایی از طبیعت نشان می دهند باعث مشکلات زیست محیطی زیادی برای مردم و اکوسیستم منطقه و خسارات اقتصادی نیز می شود و گاهی آتش به مزارع همسایه سرایت کرده و با سوزاندن علفهای هرز حداقل باعث خسارات مالی و روحی جبران ناپذیری می شود.

 کشاورزان برای از بین بردن این باقی مانده ها چند روش دارند ، که البته به آنها معایبی وارد است : بقایای بجا مانده محصولات یا توسط کشاورزان از زمین خارج می شوند ( زمان بر بوده و باز هم بقایایی برای سوزاندن باقی می ماند) یا مورد چرای دام ها قرار می گیرند ( به گفته ی برخی کشاورزان باعث علفی تر شدن زمین در سال بعد می شود ) و یا سوزانده می شوند (معایب متعددی که در ادامه آورده شده ) و در این میان روش سوم چون کم هزینه ترین ، سریعترین و ساده ترین روش می باشد معمول ترین آنها در چندین سال گذشته شده است.

برخی از معایب سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی :

 1- از بین رفتن میکرو ارگانیسم های خاک :

با توجه به اینکه مزرعه یک اکوسیستم طبیعی می باشد و وجود موجودات زنده ذره بینی مانند قارچها و کرم ها و غیره که باعث تولید مواد مغذی برای خاک کشاورزی می شوند یکی از مشکلات جدی آتش زدن بقایای محصولات نابودی این میکرو اورگانیسم ها شده که باعث کاهش مواد مغذی خاک می شود.

2- بالا رفتن گاز و اثر گلخانه ای :

 افزایش میزان گرمایش سطح کره زمین و افزایش میزان دی اکسید کربن یکی از مشکلات اساسی بشر می باشد و این آتش سوزی ها می تواند از عوامل اصلی این گرمایش ها و تغییر وضعیت آب و هوایی منطقه باشد.

 3- از بین رفتن گونه های گیاهی ارزشمند و کهنسال :

 با روشن شدن آتش در هوای گرم و خشک این زمان سال همه چیز در مسیر خواهد سوخت. مانند گیاهان و علف های هرز و گونه های نادر گیاهی و درختان حاشیه مزارع و …

 4- از بین رفتن تنوع های زیستی :

 گونه های حیوانی موجود در مزارع و جویبارهای خشک کنار مزارع چگونه می توانند از این شعله ها در امان بمانند؟

 5- آلودگی هوا و افزایش گرد و غبار و بیماری های تنفسی و تصادفات :

دود ناشی از سوزاندن مزارع حاشیه ی جاده ها باعث مشکلاتی شامل کاهش شدید دید رانندگان شده و تصادفات مرگباری را سبب می شود و همچنین بالا رفتن بیماری های تنفسی در اطراف کشتزارهای که در آتش می سوزند از دیگر پیامد های این روش می باشد.

 6- سخت تر شدن خاک در اثر گرما و ایجاد سله که مانع از جوانه زدن بذرها و استقرار بوته ها و گسترش ریشه می شود

7- خاک در معرض فرسایش آب و هوا قرار می گیرد و با از بین رفتن لایه های خاک زنده ، زمین قدرت حاصلخیزی و تولید محصول را از دست می دهد

8- با کاهش مواد عالی ، گیاهان زراعی تحمل خود را در برابر آفات ، بیماریها ، خشکی ، گرما و سرما از دست می دهند طبق تحقیقات انجام شده روی خاک دو مزرعه پس از ده سال مزرعه ای که کاه و کلش آن سوزانده میشد در آزمایشات نشان داد که خاک با از بین رفتن مواد عالی آن حاصلخیزی خود را از دست داده و شدیدا در معرض تخریب و انحطاط است و مخلوط شدن باقی مانده محصولات کشاورزی مانند سفال گندم و جو با خاک و پوسیدن آنها در خاک موجب افزایش عناصر غذایی و مواد آلی خاک و کاهش مصرف کودهای شیمیایی می شود و همچنین باعث تحمل بیشتر گیاهان نسبت به خشکی ، گرما و سرما و … می شود و وجود کاه و کلش در زمین موجب بالا رفتن راندمان مصرف آب و جذب و نگه داری بیشتر آب ولی نهایتا کاهش دفعات آبیاری می شود و مزایای فراوان دیگری را به همراه دارد .

از سوی دیگر با توجه به باقی ماندن بقایای محصولات بصورت گسترده در مزارع انگیزه ها و اهداف مختلفی برای آتش زدن آن توسط کشاورزان نیز وجود دارد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم :

 1- سریع و ارزان است (البته گاهی با آتش گرفتن مزارع همسایه خیلی گران تمام می شود )

 2- سهولت آماده سازی برای کشت بعدی ( اهمیت کشت زودتر محصول دوم و زمان کم کشاورزان) 3

- از بین بردن علف های هرز مزارع تا در سالهای بعد هزینه مبارزه با علف های هرز کاهش یابد 


» نظر

برگزاری دعای کمیل در گلزار شهدای روستای سنو

مطابق هر سال به همت پایگاه مقاومت شهید دستغیب روستای سنو وکانون فرهنگی هنری شهدای سنو مراسم پر فیض نماز جماعت و دعای کمیل در گلزار شهدای روستا برگزار شد. این مراسم بعد از نمازمغرب وعشا ودعای کمیل با سخنرانی حجت اسلام سیدان روحانی طرح هجرت روستای سنو تا پاسی از شب ادامه داشت حجت اسلام سیدان در مورد ورود به ماه رمضان یاد آور شد که زمان و مکان نقش بسزایی در عبادات دارند و همانگونه که برای ورود به اماکن خاص معنوی، نیاز به آداب خاصی است، مانند: آداب زیارت آقا علی بن موسی الرضا(علیه السلام) و یا آداب ورود به مسجدالحرام.

ورود به ایام خاص نیز آداب خاص خود را دارد، مانند: آداب ایام اعتکاف یا عید غدیر، در این میان، ماه مبارک رمضان، به خاطر برجستگی های این ماه، و اهمیت ویژه آن در زندگی و آخرت انسان، دانستن و رعایت آداب ورود به این ماه، به انسان کمک می کند که، نهایت استفاده را از این ماه پر برکت ببرد.

و ی همچنین در مقابل غفلت از این موضوع(آداب ورود به ماه رمضان) و عدم رعایت آن،  گفت:ممکن است بهره مندی انسان از این ماه را کم کرده و یا یک غفلت کوچک، زحمات انسان در این ماه رحمت الهی را، از بین ببرد.


» نظر

قطعی آب شرب روستا

آب شرب روستاهای سنو ،زیبد،موسیرز، و روستاهای همجوار قطع شده است.  به گزارش خبر نگار باشگاه کشاورزان جوان ترکیدگی لوله اصلی انتقال آب  دلیل قطعی آب آشامیدنی اهالی این روستا هاست که از روز دوشنبه با قطعی آب مواجه هستند. قطعی آب و مصادف شدن بانزدیکی  ماه مبارک رمضان مشکلات اهالی منطقه را بیشتر کرده است. برخی اهالی در گفت وگو با خبرنگار ما ، خواهان تلاش بیشتر مسئولان برای رفع این مشکل شدند. یکی از اهالی روستای سنو در تماس با خبر نگار ما ، به قطع آب شرب این روستا در دو روز اخیر اشاره کرد. وی افزود: الان دو روز است که اهالی این روستاها که خود را برای استقبال از ماه مبارک رمضان آماده میکنند بدون آب مانده اند.

 


» نظر
   1   2      >
بایگانی
پاییز84
زمستان 84
اردیبهشت85
خرداد85
تیر85
مرداد85
شهریور85
مهر85
آبان85
میراث فرهنگی وگردشگری سنو
زمستان 85
بهار86
تابستان 86
مهر86
آبان 86
آذر86
دی 86
بهمن86
فناوری اطلاعات روستاتی سنو
اسفند86
فروردین87
ارد یبهشت 87
خرداد87
خرداد 1387
تیر 1387
مرداد 1387
آبان 1387
آذر 1387
دی 1387
بهمن 1387
اسفند 1387
فروردین 1388
اردیبهشت 1388
خرداد 1388
تیر 1388
مرداد 1388
شهریور 1388
مهر 1388
آبان 1388
آذر 1388
دی 1388
بهمن 1388
اسفند 1388
فروردین 1389
فروردین 89
اردیبهشت 89
خرداد 89
تیر 89
مرداد 89
شهریور 89
مهر 89
آبان 89
آذر 89
بهمن 89
دی 89
اسفند 89
اردیبهشت 90
خرداد 90
تیر 90
مرداد 90
شهریور 90
مهر 90
آبان 90
آذر 90
دی 90
بهمن 90
اسفند 90
فروردین 91
اردیبهشت 91
خرداد 91
تیر 91
مرداد 91
شهریور 91
مهر 91
آبان 91
آذر 91
دی 91
بهمن 91
اسفند 91
فروردین 92
اردیبهشت 92
خرداد 92
تیر 92
مرداد 92
شهریور 92
مهر 92
آبان 92
آذر 92
دی 92
بهمن 92
فروردین 93
اسفند 92
اردیبهشت 93
خرداد 93
تیر 93
شهریور 93
مهر 93
آبان 93
آذر 93
دی 93
بهمن 93
اسفند 93
فروردین 94
اردیبهشت 94
خرداد 94
تیر 94
مرداد 94
شهریور 94
مهر 94
آبان 94
آذر 94
دی 94
بهمن 94
فروردین 95
اردیبهشت 95
خرداد 95