سفارش تبلیغ
صبا ویژن

لینک دوستان
درخت دوستی
روستای شیرازآباد
گنابادسیتی
باشگاه جوانان روستای روچی
آشنایی با روش یادگیری خدماتی
روستای استاد
روستای وفس
روستای بیلند
روستای حاجی آباد
گنابادشناسی
اخبارگناباد
کانون فرهنگی نوغاب
باشگاه کشاورزان جوان خلیل آباد
روستای اسفرجان
روستای شاهکوه
روستای قرن آباد
روستای دماب
روستای مهموئی
سازمان مرکزی تعاون روستائی
ایران ترویج
روستای ملوند
روستای کریت
روستای‌ پاکدشت‌
روستای دستگرد بیرجند
روستای مرانک
پایگاه خبری گناباد
آباد باد گناباد
جامع ترین سایت روستاشناسی ایران
سایت مهدی زنگوئی
شهر برزک
روستای ازناوه
روستای کزج
روستای کلات گناباد
روستای سقی
روستای دشتیاری
بچه های روستا
خبرگزاری روستا
گالری عکس شهرستان
سایت اطلاع رسانی فرش ایران
کارپتور
روستای خان آباد
موسسه توسعه روستایی ایران
روستای جزین
روستای خیبری
روستای دلوئی
باشگاه کشاورزان جوان روستای بیمرغ
روستای بقمچ
روستای نیور
روستای بغداده
روستای هدک
روستای نجم آباد
روستای نجم آباد گناباد
باشگاه کشاورزان جوان اسجیل
دنیای مجازی
باشگاه کشاورزان جوان روستای کلیدر
دهیاری گیسور
روستای زیبد
باشگاه کشاورزان جوان روستای صدخرو
پایگاه اطلاع رسانی شورای روستای سقی
روستای برگو
پایگاه تصاویر روستای سنو
گناباد20
روستای نوق
وبگاه روستای کوشه

عید تاریخی آل محمد علیهم السلام

روز غدیر در واقع عید آل محمد علیهم السلام و روز جشن اهل بیت است، و به همین علت تأکید خاصی از سوی ائمه علیهم السلام بر جشن گرفتن و اظهار شادی در این روز وارد شده است.

شخصی یهودی که در مجلس عمر حاضر بود گفت: اگر آیه «الْیَوْمَ اَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ ...» که در روز غدیر نازل شده است در امت ما نازل شده بود، ما روز نزول آن را عید می گرفتیم.

بدون شک عید گرفتن غدیر به معنای زنده نگه داشتن آن روز تاریخی در دل های شیعیان و یادآوری محتوای آن است.

گرامی داشتِ یادبود غدیر

گرامی داشتِ یادبود سالانه غدیر، تجدید خاطره آن و بیعت مجدد با امیرالمؤمنین علیه السلام است، که از زمان ائمه علیهم السلام تا کنون همواره برگزار شده است. سالانه هزاران نفر در شب و روز غدیر در حرم امیرالمؤمنین علیه السلام حضور یافته اند و بَندِ رِقّیَّتِ او را زینت گردن خود ساخته اند و به صاحب اختیاری مطلق او بر همه هستی شان بالیده و این را به مانند بیعت با فرزندش حضرت قائم آل محمدعجل اللّه فرجه تلقی کرده اند.

زیارت مفصل غدیر یادگار امام هادی علیه السلام

امام هادی علیه السلام در سالی که مُعْتَصِم عباسی آن حضرت را از مدینه به سامرا تبعید کرد، در روز غدیر به نجف آمدند و در حرم جدشان امیرالمؤمنین علیه السلام حضور یافتند و زیارت مفصلی خطاب به آن حضرت انشا فرمودند. این زیارت دوره کاملی از عقاید شیعه و منشور ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام و فضایل و سوابق و محنت های آن حضرت است.

جشن امام رضا علیه السلام در روز غدیر

امام رضا علیه السلام در روز غدیری روزه گرفتند و برای افطار عده ای را دعوت کردند، و برای آنان سخنان مفصلی درباره غدیر فرمودند و به منازل آنان هدایایی فرستادند.

دعا، تجدید پیمان و بیعت

دعاهای مختصر و مفصلی برای روز غدیر وارد شده که غدیریان با خواندن آنها به نوعی با خدا و رسول و ائمه علیهم السلام تجدید پیمان می کنند. خواندن این متون نورانی را می توان به مثابه «بیعت» و «تجدید بیعت» برای کسانی به حساب آورد که در غدیر حاضر نبوده اند و پس از قرن ها آرزوی حضور در آن مراسم با شکوه را داشته اند.

مضامین والای این دعاها، در قالب شکرگزاری و اظهار عقاید شیعه درباره ولایت اهل بیت علیهم السلام و دعا برای آینده است.

دعاهای غدیری

مضامین بعضی از دعاهای روز غدیر که در کتاب های ادعیه آمده چنین است:

سپاس خدای را که فضیلتِ این روز را به ما شناسانید و حرمت آن را بما فهمانید، و با معرفتِ آن به ما شرافت داد.

ـ خداوندا، ما ندایِ منادیِ ایمان را اجابت کردیم. که آن منادی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بود و ندایِ او ولایت بود.

ـ خدایا، تو را شکر که بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم ما را به امامان علیهم السلام هدایت کردی که مایه کمال دین و تمام نعمت بودند، و با این هدایت اسلام را به عنوان دین برای ما پسندیدی.

ـ خدایا ما تابع پیامبر و امیرالمؤمنین علیهماالسلام هستیم، و به جِبت و طاغوت و بُت های چهارگانه و پیروان آنها کفر می ورزیم، و از هر کس که از اول تا آخر روزگار، آنان را دوست بدارد بیزاریم. خدایا، ما را با امامانمان محشور فرما.

ـ خدایا، ما از هر کس که با امامان روی جنگ داشته باشد، بیزاریم.

ـ خدایا، این روزی که ما را به آن گرامی داشته ای مبارک فرما، و ما را در ولایت ثابت قدم بدار، و ایمانِ ما را ناپایدار مخواه و ما را از کسانی قرار ده که از دعوت کنندگان به دوزخ بیزارند.

ـ خدایا، ما را توفیقِ همراهی با حضرت مهدی علیه السلام و حضور در تحت لوایش عنایت فرما.

یاد اور میشویم که به مناسبت عید سعید غدیر مراسم جشنی به همت کانون فرهنگی هنری شهدا سنو  در محل مهدیه برگزار شد که با استقبال خوب اهالی روبرو شد .در ابتدای مراسم که بعد از نمازمغرب وعشا بود حجت اسلام والمسلمین سیدان مطالب واحادیثی را در مورد واقعه غدیر بیان نمودنددر پایان مراسم هم بسته های فرهنگی که در نظر گرفته شده بود بین شرکت کنندگان توضیع شد

 


» نظر

زعفرا ن هدیه روستائیان به تجار

زعفرانزعفران طلای سرخ کویر هدیه کشاورزان ودهقانانی که دستهایشان پینه بسته است به تجار مرفهُ ایرانی واروپایی ,بایستی یک کشاورز با کمبود اب وتهیه سموم وکود وتحمل سرما ورنج ,عمر گرانمایه خود را در طبق اخلاص گذاشته وتقدیم تجار وکسبه محترم نماید .چرا چون کسی به فریادش نمی رسد ویک تعاونی جهت خرید تضمینی با قیمت عادلانه تشکیل نمی دهند که دهقان فداکار نیز لقمه ای نان راحت سر سفره اش ببرد.براستی چرا کشاورزان باید تمام خانواده خود وحتی روستای خودرا هنگام کاشت,داشت وبرداشت زعفران که حدودا برداشت ان یکماه طول می کشد درگیر نمایند ودست اخر هم استفاده زعفران را یک تاجر مرفه بی درد در بالای شهر تهران ببرد.چرا هیچ مرجع قانونی نسبت به رفع این معضل بزرگ جنوب خراسان اقدام نمی نماید؟


» نظر

برگزاری نماز عید قربان در روستای سنو

روز دهم ماه قمری ذی الحجه، مصادف با عید قربان از گرامیترین عیدهای مسلمانان است که به یاد ابراهیم و فرزندش اسماعیل، توسط بسیاری از مسلمانان جشن گرفته می‌شود.عید قربان که از جمله تعطیلات رسمی مسلمانان است، از یک تا چهار روز جشن گرفته می‌شود و در طی آن مردم با پوشیدن بهترین پوشاک خود، پس از انجام عبادات، به دید و بازدید و جشن و سرور می‌پردازند.

البته برگزار کردن مراسم قربانی در این عید بر همه واجب نیست و تنها بر زائران کعبه در مراسم حج واجب است، اما بسیاری از مسلمانان در سراسر جهان در این روز، گوسفند، گاو یا شتری را قربانی کرده و گوشت آنرا بین همسایگان و مستمندان تقسیم می‌کنند.ضمنا مراسم نماز عید قربان به امامت حجت الاسلام سیدان در محل مهدیه روستای سنو با شکوه خاصی برگزار شد


» نظر

تشکلهای غیر دولتی روستای سنو بر سکوی افتخار

جشنواره سراجکسب چها رتبه برتر جشنواره سراج دست اورد حضور تشکلهای غیر دولتی سنو در مشهد مقدس مجموعه های فرهنگی رونونستای سنو موفق به کسب رتبه های یک تا سوم چندین بخش از جشنواره سراج شدن.

نمایشگاه تشکلهای غیر دولتی سراج پس از سه روز حضور وارایه بیش از 700 طرح به کار خود پایان داد و ره اورد روستای سنو از این جشنواره کسب یک مقام اول یک مقام دوم و دو جایگاه سومی بود.این در حالی است که بیش از 700 طرح در مرحله اول وارد این رقابت شده ودر مرحله بعد تنها 100طرح توانستند وارد مرحله نمایشگاه شوند،در این میان با شگاه کشاورزان جوان روستای سنو،انجمن میراث فرهنگی وگردشگری روستای سنوو کانون فرهنگی هنری شهدای سنو نیز از راه یافتگان دور دوم بودند در پایان و مرحله نهایی جشنواره در حالی که مجموعه های فرهنگی وتشکلهای شرکت کننده از سراسر استان وحتی تشکلهای برتر دیگر استانها حضور داشتند تشکلهای غیر دولتی روستای سنو سکوهای افتخار را در دریافت رتبه ومقامهای برتر درنوردیدند. ونمایندگان روستای سنو چهار بار سکوههای برتر را فتح کرده ولوح های تقدیر وبرتری خود را از دستان مشاور ارشد ریس جمهور (ثمره هاشمی)واستاندار خراسان رضوی ومسئولین حاضر در جایگاه در یافت کردند که باعث یهت وحیرت تمامی حاضرین شده بود .در این میان سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز مراتب تبریک وتقدیر خود را به نمایندگان روستای سنو معروض داشت وقول مساعدت وهمکاری بیش از پیش را به ایشان داد . لازم است در پایان از حضور دلگرم کننده سنوئیهای مقیم مشهد وبخصوص مسئولین هیئت فرهنگی مذهبی امام رضا(ع)کمال تشکر را داشته باشیم که با همکاری خود ما رادر انجام رسالتی که بر عهده داشتیم یاری نمودند.

مقامهای احراز شده به شرح ذیل می باشد

1-مقام اول در عرصه مدیرت وبرنامه ریزی                        توسط با شگاه کشاورزان جوان روستای سنو

2-مقام دوم در عرصه تلاش،سازندگی وتعهد اجتماعی     توسط با شگاه کشاورزان جوان روستای سنو

3-مقام سوم در عرصه سلامت سیاحت وتربیت بدنی      توسط انجمن میراث فرهنگی وگردشگری روستای سنو

4-مقام سوم در عرصه فناوری وit                                   توسط کانون فرهنگی هنری شهدای سنو


» نظر

درخشش غرفه توانمندیهای سنو در جشنواره سراج

جشنواره سراجبا حضور استاندار خراسان رضوی وجمعی از مسئولین کشوری ولشکری جشنواره سراج با هدف معرفی تشکلهای مرم نهاد(غیر دولتی)افتتاح شد.

جشنواره سراج با حضور بیش از 100مجموعه فرهنگی مذهبی وتشکلهای مردم نهاد صبح روز چهار شنبه در ساختمان شماره2 صدا وسیمای خراسان رضوی افتتاح شد و به مدت 3 روز پذیرای علاقمندان وبازدید خواهد بود.

شایان ذکر است در بخش ابتدایی جشنواره بیش از 700 مجموعه ثبت نام وطرحهای خود را ارائه نمودند و تنها 100مورد به بخش دوم جشنواره راه یافتند که در این میان باشگاه کشاورزان سنو،انجمن میراث فرهنگی وگردشگری سنو ونیز کانون فرهنگی هنری شهدای سنو به چشم میخورد.

لازم به ذکر است طی روز اول برگزاری نمایشگاه این جشنواره غریب به اتفاق بازدید کنندگان ضمن حضور و بازدید در غرفه سنو این مکان را یکی از بهترین سوژه های عنوان شده بر شمردند در این راستا بسیاری از مسئولین نیز با حضور در غرفه موزه زعفران سنو آن را تحسین کردند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی وصنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی در گفتگو با نماینده اعزامی از روستای سنو اظهار داشت:حضور پر توان وهمیشه شاداب جوانان روستا باعث نشر فرهنگ اصیل سرزمینی می گردد که روستای سنو در این رابطه پیشتاز بوده وهست.

یاد آور میشود نوشیدن چای زعفرانی سنو زمزمه ای را در تمامی غرفه های نمایشگاه بر پا کرده است تا آنجا که کمتر شرکت کننده ای را می شد یافت که طی چندین مرحله به غرفه سنو مراجعه واز چای زعفرانی میل نکرده باشد.

در پایان به اطلاع میر ساند نمایشگاه مذکور طی روزهای دوازدهم وسیزدهم آبان ماه پذیرای باز دید کنندگان گرامی خواهد بود.

 


» نظر

به بهانه برداشت زعفران

فصل برداشت زعفرانزعفران ، گیاهی است چند ساله که دارای پیاز می باشد این پیاز دارای غلاف قهوه ای رنگی است. این گیاه در جنوب  غربی آسیا،  جنوب اسپانیا و جنوب  اروپا  روییده می شود. دارای ساقه و شش گلبرگ بنفش رنگ و 3 رشته کلاله قرمز رنگ می باشد. قسمت مورد استفاده گیاه زعفران کلاله نارنجی رنگ گل آن می باشد. کلاله  زعفران حاوی چربی، املاح معدنی و  موسیلاژ است. تکثیر زعفران منحصرا توسط غده زیر زمینی بنه ( کورم ) متداول است. عطر و بوی زعفران به علت وجود اسانس بی رنگ تروپن دار و یک ترکیب اکسیژن دار و همراه با سینئول  به نام  سافرانال  می باشد. طعم زعفران مربوط به هیتروزید تلخ پیکروکروسین است. رنگین بودن زعفران مربوط به وجود ماده ای به نام کروسین می باشد.

زعفران ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از گیاه زعفران بدست می آید در واقع از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، حدود 5 کیلوگرم گل زعفران بدست می آید که وزن 5 کیلوگرم زعفران تازه بعد از خشک شدن به یک کیلوگرم می رسد.

 

    ادامه مطلب...
» نظر
بایگانی
پاییز84
زمستان 84
اردیبهشت85
خرداد85
تیر85
مرداد85
شهریور85
مهر85
آبان85
میراث فرهنگی وگردشگری سنو
زمستان 85
بهار86
تابستان 86
مهر86
آبان 86
آذر86
دی 86
بهمن86
فناوری اطلاعات روستاتی سنو
اسفند86
فروردین87
ارد یبهشت 87
خرداد87
خرداد 1387
تیر 1387
مرداد 1387
آبان 1387
آذر 1387
دی 1387
بهمن 1387
اسفند 1387
فروردین 1388
اردیبهشت 1388
خرداد 1388
تیر 1388
مرداد 1388
شهریور 1388
مهر 1388
آبان 1388
آذر 1388
دی 1388
بهمن 1388
اسفند 1388
فروردین 1389
فروردین 89
اردیبهشت 89
خرداد 89
تیر 89
مرداد 89
شهریور 89
مهر 89
آبان 89
آذر 89
بهمن 89
دی 89
اسفند 89
اردیبهشت 90
خرداد 90
تیر 90
مرداد 90
شهریور 90
مهر 90
آبان 90
آذر 90
دی 90
بهمن 90
اسفند 90
فروردین 91
اردیبهشت 91
خرداد 91
تیر 91
مرداد 91
شهریور 91
مهر 91
آبان 91
آذر 91
دی 91
بهمن 91
اسفند 91
فروردین 92
اردیبهشت 92
خرداد 92
تیر 92
مرداد 92
شهریور 92
مهر 92
آبان 92
آذر 92
دی 92
بهمن 92
فروردین 93
اسفند 92
اردیبهشت 93
خرداد 93
تیر 93
شهریور 93
مهر 93
آبان 93
آذر 93
دی 93
بهمن 93
اسفند 93
فروردین 94
اردیبهشت 94
خرداد 94
تیر 94
مرداد 94
شهریور 94
مهر 94
آبان 94
آذر 94
دی 94
بهمن 94
فروردین 95
اردیبهشت 95
خرداد 95